به وب سایت رسمی بیمارستان بنت الهدی خوش آمدید

آدرس : مشهد - خیابان بهار - جنب پمپ بنزین
  تماس : 38590051 051 98+

بانک خون بند ناف رویان

بیمارستان بنت الهدی مشهد به عنوان تنها نمایندگی خراسان رضوی در زمینه فعالیت سلولهای بنیادی بند ناف 

 

خون بندناف به عنوان خون جفتی شناخته شده، خونی است که در جنین در حال تکوین داخل رحم جریان دارد. پس از تولد نوزاد، خون باقی مانده در بندناف نوزاد و جفت که غنی از سلولهای بنیادی است به عنوان یه زباله بیولوژیک دور ریخته می شود. سلول های بنیادی موجود در خون بندناف در درمان بسیاری از بیماریهای صعب العلاج تنها گزینه درمان هستند. این سلوها بسیار پرتوان و نامیرا هستند، همچنین در اثرتکثیر پی درپی دچار پیری نمی شوند و امروزه به عنوان جایگزینی قابل اعتماد برای سلول های بنیادی مغز استخوان برای درمان بیماریها مورد استفاده قرار می گیرند.

 

بیماریهای قابل درمان به کمک سلولهای بنیادی:

در حال جاضر درکشورمان بیماری هایی که منشاء خونی دارند از جمله انواع سرطان های خون، تالاسمی، کم خونی های مادرزادی، نقص سیستم ایمنی و … با استفاده از سلولهای بنیادی خون بندناف قابل درمان هستند، همچنین این سلول ها در مراحل پس از شیمی درمانی در درمان انواع سرطان ها می توانند مورد استفاده قرار گیرند در همین راستا با همکاری جناب آقای دکتر علی قاسمی (فوق تخصص خون و آنکولوژی) چندین پیوند موفق اوتیسم و فلج مغزی در مشهد انجام شده است.

بعلاوه ثابت شده است که سلول های بنیادی قادر به درمان محدوده وسیعی از بیماری های مزمن و حاد هستند و تحقیقات زیادی در زمینه استفاده از این سلول ها در درمان بیماریهای مثل پارکینسون، بیمارهای قلبی، کبدی، دیابت، دیستروفی عضلانی، آسیب های نخاعی، سکته و … در حال انجام است.

 

وضعیت ذخیره سازی سلول های بنیادی خون بندناف در ایران  و جهان:

امروزه بانک های ذخیره سازی سلولهای بنیادی در اغلب کشورهای توسعه یافته جهان وجود دارد و این بانک ها خون بندناف نوزاد را در هنگام تولد به جای دور ریخته شدن ذخیره می نمایند تا در آینده جهت درمان بیماریهای صعب العلاج برای صاحب نمونه یا سایر بیماران استفاده شود. بدین منظور والدین نوزاد بایستی قبل از تولد نوزاد اقدام به ثبت نام در بانک خون بندناف نمایند.

در ایران نیز بانک خون بندناف رویان به عنوان تنها بانک خون بندماف خویشاوندی از سال 84 فعالیت خود را آغاز نموده است و تا کنون بیش از 70 هزار نوزاد از سراسر کشور در مواردی از خارج کشور در این مراکز ذخیره سازی شده است.

 

خلاصه فرآیند عقد قرارداد و ذخیره سازی خون بندناف:

1- مطالعه موارد منع قرارداد از طریق سایت بانک خون بندناف رویان یا مراجعه به دفاتر بانک خون بندناف رویان در سراسر کشور.

2- مطالعه و تکمیل پرسشنامه پزشکی

3- در صورت عدم وجود موارد منع قرارداد عقد قرارداد و دریافت کیت جمع آوری نمونه خون بندناف (حضور پدر یا مادر جهت امضاء و دریافت قرارداد در محل نمایندگی الزامی است)

4- جمع آوری نمونه خون بندناف و ارسال به موقع به بانک خون بندناف رویان توسط کارشناسان دفتر نمایندگی.

5- پردازش سلول های بنیادی خون بندناف و فریز نمونه

 

نمایندگی خراسان رضوی:

مشهد خیابان بهار، قبل از استانداری- بیمارستان بنت الهدی

تلفن  38593117-51   

اورژانس رویان 09158022342